Dokusuyla  fark yaratan süet ayakkabı ve botlarınızın uzun süre ilk günkü görünümlerini korumasını istiyorsanız onlara iyi bakmanız şart. Özellikle de ayağınızda süet ayakkabı ya da botlarla yağmura yakalandığınızda… Üstelik bu temizleme ya da bakım işlerine çok uzun vakit ayırmanıza da gerek yok; birkaç tüyoyla bu işi pratik şekilde çözmek mümkün. Hazırsanız başlıyoruz!

1-Süet ayakkabınızı satın alırken bakım malzemelerini de almayı unutmayın! Özel süet fırçası, silgisi, temizleyici jel ve koruyucu sprey bu bakım kitinin olmazsa olmazları.

2-Aşamalar temizleme, bakım ve koruma şeklinde gitse de koruma kısmı aslında ilk aşama. Yeni aldığınız süet ayakkabıyı ilk kez giymeden önce mutlaka koruyucu spreyle önleminizi alın.

3-Günlük kullanım sonrası ayakkabılarınızı düzenli olarak özel fırçası ile fırçalayın. Fırçalama işlemini yaparken fırçayı aynı yöne doğru hafifçe uygulamaya özen gösterin.

Not: Eğer ayakkabılarınız yağmurda ıslanmışsa fırçalama işlemi için iyice kurumasını bekleyin. Kuruma işleminin oda sıcaklığında gerçekleşmesine ve güneşin altında olmamasına dikkat edin. Ayrıca kuruması için bıraktığınız ayakkabıların içerisine kağıt havlu koyabilirsiniz bunu yaparken ayakkabınızın şeklini bozmayacak miktarda olmasına özen gösterin.

4-Ayakkabıda lekeler varsa temizleme işlemi sonrası kauçuktan üretilen özel süet ayakkabı silgisi ile lekeleri çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken lekeyi silgiyle hep aynı yönde silmek ve nazikçe bastırmak önemli.

5-Ayrıca süet ayakkabılar için üretilen temizleme jellerini de kullanabilirsiniz. Bunu yaparken jeli doğrudan ayakkabının üzerine uygulamak yerine özel temizleme bezlerine yedirerek ayakkabıya eşit olarak uygulayın. Hatta bunu ilk uygularken ayakkabının arka tarafında küçük bir bölümünde denemeniz sizi oluşabilecek herhangi bir leke ihtimalinden uzaklaştırır.

6-Temizliğini yaptığınız ayakkabınıza koruyucu sprey uygulayarak bu temiz ve kusursuz görünümün daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınızı bakımını yaptıktan sonra özel ayakkabı kalıplarıyla saklamayı unutmayın. Bu kalıplar sadece süet değil tüm ayakkabılarınızın formunu uzun süre korumasını sağlar.

7-Son olarak hava durumunu takip ederek, süet ayakkabı ve botlarınızı yağmurlu havalarda giymemeye özen gösterin.