Ayakkabınızın uzun yıllar size eşlik etmesini istiyorsanız ona iyi bakmanız şart! İşte sizin için hazırladığımız bakım önerileri…

-Ayakkabı giyerken çekecek kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bağcıklı ürünlerin bağını çözerek ve çekecek kullanarak giyilmesi, arka kısmının deforme olmasını engeller. Bağcıkları çözülmeden ve çekecek kullanmadan giyilen bağcıklı ürünlerin, birinci ve ikinci bağ kısmında yırtılmalar oluşabilir.

-Tabanı düz olan ürünler yağmurlu ve karlı zeminlerde dikkatli kullanılmalıdır, kayma riski taşır.

-Hammaddesi yumuşak olan termo ve kauçuk tabanlı ürünler, bazı zeminlerde yürürken ses yapabilir.

-Ayakkabı tabanının türü ne olursa olsun tüm ürünlerin tabanlarında, kimyasal maddeler ile temas etmesi erimelere sebep olabilir.

-Gerçek deri ürünler, ayağın kıvrılma ekseni ve yürüyüş şekline göre zaman içinde kırışabilir.

-Gerçek deri ürünler ayaktaki nemi emer ve nem 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabının kullanım sonrası bir gün dinlendirilmesi önerilir.

-Astarı hakiki deri olan ürünler, kimyasal katkılar içermediğinden deri rengi, ayakkabı içindeki nem oranına göre ayak ve çoraplara geçebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için böyle ürünlerin, astar rengine göre çorap ile kullanılması önerilir.

-Üstü elde dikilmiş ürünler, yağmurlu havalarda dikiş deliklerinden su alabilir. Bu ürünlerin kuru havalarda kullanılması önerilir.

-Doğal kösele, nubuk ve süet ürünler yağmurda ve karda kullanılmamalıdır.

-Üzerinde “su geçirmez“ ibaresi olmayan her deri ürün su geçirebilir. Gerçek deri, gözenekli, hava alan ve yaşayan bir malzemedir. Bu nedenle aşırı yağmur ve kar suyuna temas etmesi durumunda su

geçirmesi mümkündür. Açık renkli deri ürünlerde su lekeleri oluşabilir.

-Ökçe kısımları deri kaplama olan ürünlerin, ökçe kaplamasına zarar verecek darbelerden korunması gerekir.

-Deri sandalet ve terliklerin deniz ve havuz suyuyla temas ettirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Deri Ürünlere Ekstra Özen!

-Deri ürünlerinizin genel bakımlarını belirli aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyoruz.

-Ayakkabılarınızı kalıpla saklamanız, ayakkabılarınızın ömrünü uzatır.

-Deri ayakkabılarınız ıslandığında içine kalıp koyarak, sonra oda sıcaklığında 48 saat bekletin. Ürünlerin kalorifer veya güneşte kurutulması halinde deformasyon oluşabilir. Güneş ışığına uzun süre maruz kalan deri ürünlerin, renkleri solabilir.

-Deri ürünleriniz çamurla temas ederse, temizliğini hafif nemli bir bezle yapabilirsiniz.

-Deri ürünler çamaşır makinesinde yıkanmaz, ayrıca deterjan gibi kimyasallarla temas etmemelidir.

-Deri ürünler kendi renginde veya natürel cilayla cilalanmalıdır.

-Kar suyu gibi derinin üzerinde tuzlanmaya neden olabilecek dış etkenler için, sprey deri koruyucuların kullanılması tavsiye ediyoruz.

-Süet ve nubuk deri ürünler, özel süet silgisi ve fırçasıyla temizlenmelidir.

-Kösele ayakkabılar, kapalı alanda ıslak bırakıldığında küflenme ve çürüme gibi problemler çıkabilir. Ayakkabılar, hava alan ortamlarda kendi kendine kurutulmalı, kalorifer, kombi, soba ve güneş ışınlarıyla temas ettirilmemelidir.

-Ökçeli ürünlerde ökçenin, yere temas eden kauçuk kapağı yürüdükçe aşınabilir; bu nedenle ürünlerin ökçeleri tamamen deforme olmadan bakımının yapılabilmesi için satın alınan mağazaya bırakmanızı tavsiye ediyoruz.